شنبه تا چهارشنبه : 9:00 - 17:30
پنجشنبه : 9:00 - 13:00
خیابان صابونچی - ایازی - پلاک19
Address

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
انتخاب سرور اچ پی

راهنمای خرید تجهیزات سرور (انتخاب سرور اچ پی مناسب)

دنیای دیجیتال با سرعت نور در حال رشد است، طبیعتاٌ چنین دنیای دیجیتالی نیازمند زیرساخت قدرتمند و قابل اطمینان می‌باشد، هر چقدر تعداد کاربران نهایی، نیازمندی‌های آن‌ها و میزان اطلاعات با افزایش روز افزون مواجه می‌شود، نیاز به زیرساخت بسیار قدرتمند از لحاظ قدرت محاسبات و همچنین توانایی ذخیره‌سازی اطلاعات کاربران در حجم‌های بسیار بالا روز به روز بیشتر حس می‌شود. برای مدیران IT یکی از چالش‌های مهم انتخاب تجهیزات سرور و ذخیره‌سازها می‌باشد، اینکه با چه بودجه‌ای و چه نیازمندی‌هایی از لحاظ سخت افزاری، چه مدل سروری، از چه برندی و با چه سخت افزاری می‌توان خریداری کرد، موضوع این مقاله می‌باشد که اطلاعات بسیار مهم و مفیدی به شما خواهد داد.
اولین موضوعی که باید بررسی شود سناریوی شماست که باید کاملاً مشخص شود، تعداد کاربران داخلی و دسترسی از راه دور شما چند نفر است، چه سرویس‌هایی در شبکه شما باید راه اندازی شود و تعداد ماشین‌های مجازی شما چند عدد می‌باشد؟ سرویس‌های شما از لحاظ پرداش نیازمند چه تعداد هسته و یا چه توان پردازشی می‌باشد؟
از لحاظ میزان رم چقدر فضای ذخیره‌سازی نیازمند می‌باشد و اینکه زمان پاسخ دهی رم برای مجموعه مهم می‌باشد یا نه؟ از لحاظ فضای ذخیره سازی اطلاعات به چه میزان فضا نیاز دارید و اینکه آیا اطلاعات شما از لحاظ نوشتن و خواندن پشت سرهم می‌باشند یا Random می‌باشند؟ زیرساخت شبکه شما به چه شکل می‌باشد؟ و درنهایت محدودیت بودجه دارید یا نه؟
با جواب به سوال‌های فوق می‌توان تا حدود زیادی سروری که بتواند نیازهای شما را برآورده کند را می‌توان انتخاب کرد. فارغ از موارد فوق اهمیت موارد امنیتی باید بررسی شود چرا که اگر مجموعه شما دارای اطلاعات فوق محرمانه می‌باشد، باید از سرورهای به روزتر استفاده نمائید و طبیعتاً هزینه بیشتری پرداخت نمایید.
متأسفانه مسائل قیمتی اولین مسأله در انتخاب سرور اچ پی می‌باشد، با توجه به شرایط اقتصادی موجود جهانی همه شرکت‌ها امکان خرید تجهیزات بروز با قیمت‌های بسیار بالا را ندارند و بخاطر همین مسأله باید بگوییم که سه عامل تعیین کننده قیمت سرور که بیشترین تأثیر را در انتخاب سرور دارند را به ترتیب سری و نسل سرور، انتخاب پردازنده و در نهایت انتخاب درایو ذخیره‌سازی و تعداد آن می‌باشد، که انتخاب هرکدام از آن‌ها تأثیر بسزایی در قیمت سرور دارد. در این مقاله سعی می‌کنیم که با دادن اطلاعات مناسب درباره انتخاب قطعات مناسب، بتوانید از صرفه هزینه زیاد جلوگیری کنید و بتوانید انتخاب مناسب از بابت سخت افزار و قیمت مناسب را داشته باشید.
انتخاب سرور اچ پی

انتخاب مدل، سری و نسل سرور

شرکت اچ پی (HPE) در سبد کالایی خود در دسته سرورها، محصولات بسیار گسترده برای اهداف مختلف تولید می‌کند، امروزه محصولات این شرکت در حوضه سرور با نسل Gen10، Gen10 Plus و اخیراً Gen11 رسیده است و عملاً سرورهای نسل قبل (Gen9) دیگر تولید نمی‌شوند و قطعاً سرورهای Gen9 موجود در بازار کار کارکرده یا اصطلاحاً استوک می‌باشند. از لحاظ قدرت سخت افزاری، ظاهر، لاین کاری و توانایی ذخیره‌سازی سرورهای HPE به دسته‌های ذیل تقسیم بندی می‌شوند: (HPE Server Portfolio)

 • HPE Apollo System
 • HPE Moonshot
 • HPE Blade System
 • HPE Proliant DL Rack Mount Servers
 • HPE Proliant DX Servers
 • HPE Proliant ML Servers
 • HPE Proliant Micro Server

در تاریخ نگاشت این مقاله سری HPE Proliant RL300 Servers در نسل Gen11 به لیست اضافه شده است. ضمناً به لیست فوق می‌توان محصولات دیگری اضافه کرد که می‌توانند نقش سرور را ایفا کنند ولی بنا به دلایلی در دسته سرورهای فوق تقسیم بندی نمی‌شوند و برای کارهای بسیار خاص و سازمان‌های بسیار خاص در نظر گرفته می‌شوند.

 • HPE Synergy
 • HPE Edge Converged Systems
 • HPE SimpliVity Server
 • HPE Superdome File Servers

در این مقاله درباره پرفروش‌ترین سرور اچ پی حال حاضر کشورمان HPE DL380 Gen10 بیشتر سخن خواهیم گفت ولی قبل از آن درباره سرور های فوق و جاهایی که باید از آن‌ها استفاده کرد را بصورت خلاصه توضیح می‌دهیم.

سرورهای HPE Apollo

سیستم‌های HPE Apollo

سیستم‌های HPE Apollo در چهار سری 2000، 4000، 6000 و 8000 بصورت سرور، شاسی و رک در دسترس می‌باشند و هر سری از آن‌ها مخصوص کار خاصی در نظر گرفته شده، در کل این سری از محصولات با تمرکز بر HPC یا قدرت پردازشی بالا در فضای کم شناخته می‌شود و مخصوص دیتاسنترهایی که نیازمند تعداد زیادی سرور می‌باشند و فضای محدودی دارند مناسب می‌باشد. به عنوان مثال محصول HPE Apollo 2000 Gen10  در فضای فقط 2Unit می‌تواند 4 عدد سرور هر کدام با دو پردازنده در اختیار شما قرار دهد. در حال حاضر اگر بخواهید از HPE DL380 Gen10 بجای آن استفاده کنید باید فضای 8Unit از رک را پرکنید و از لحاظ فضا و مصرف انرژی و هزینه نیروی تخصصی در بلند مدت به صرفه خواهد بود.

HPE Moonshot

محصول HPE Moonshot با تمرکز برتعداد زیادی سرور با توان قدرت متوسط رو به پائین در کمترین فضای ممکن (45 عدد سرور در فضای 4.3Unit) در دسترس می‌باشد و شاسی این محصول با اسم HPE Moonshot 1500 Chassis شناخته می‌شود. این محصول مناسب سرویس VDI یا Hosting می‌باشد. ضمن اینکه این محصول در طراحی خود اولویت را بر ذخیره‌سازی نگذاشته و طبیعتاً خریدن چنین محصولی در کنار محصولات ذخیره‌ساز نیاز الزامی خواهد بود.
HPE Moonshot

سرورهای HPE Proliant ML

تجهیزاتی با ظاهر کیس یا Tower می‌باشند، دارای سبد کالایی کوچک و کلاٌ در سه مدل جهت سرویس‌های متوسط و رو به پایین در دسترس می‌باشند، اصولا برای مراکزی که دارای رک و دیتاسنتر نمی‌باشند و یا نیاز به سروری با قابلیت‌های محدود می‌باشند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

HPE Tower

HPE Blade System

محصول HPE Blade System که دیگر تولید نمی‌شود و محصول HPE Synergy جایگزین آن شده است، با تمرکز بر تعداد زیادی سرور تیغه‌ای در فضایی کم با مدیریت متمرکز و حذف قطعات زیادی از داخل رک قابل استفاده می‌باشد.

HPE Blade System

سرور HPE Proliant Micro

سرورهایی بسیار کوچک و با توان قدرت پردازشی ضعیف جهت انجام سرویس‌هایی بسیار ساده و برای مراکز خیلی کوچک طراحی شده اند  ومدل Gen10 و GEN10 Plus  آنها در دسترس می‌باشد. از لحاظ ظاهر شبیه به سری ML می‌باشند و قابلیت نصب مستقیم برروی رک نمی باشند. اغلب قطعات اساسی حتی iLO برروی این سرور Optional یا اختیاری می‌باشد و از همان اول برروی آن‌ها وجود ندارد.
HPE Micro Server

سرورهای HPE Proliant DL Series

محصول سری HPE Proliant DL Series که می‌توان گفت پرفروش ترین سرور اچ پی کشورمان می‌باشد در سبد کالایی سرورها و مدل‌های متنوع در دسترس می‌باشد و شرکت‌ها بسته به نیاز خود از بابت تعداد و قدرت پردازنده، میزان حافظه رم و انتخاب درست آن، فضایی مورد نیاز برای ذخیره سازی و مشخص کردن اهمیت سرعت نوشتن و خواندن، انتخاب پاور مناسب جهت قطعات فوق، انتخاب کارت شبکه و HBA مناسب جهت سناریوی مورد نیاز می‌توانند مدل و قطعات آن را انتخاب نمایند. این سری مخصوص جاهایی است که دارای دیتاسنتر و یا لااقل رک می‌باشند و فضای کم سرور در اولویت می‌باشد.
قطعات این سری بخصوص مدل Gen10 Plus و DL380 G10 به وفور در بازار کشور موجود می‌باشد و پیشنهاد ما هم همین مدل می‌باشد. ضمن اینکه بیشترین مدل در این سری پردازنده‌های شرکت intel  را پشتیبانی می‌کنند و تعداد کمی از آن‌ها پردازنده‌های AMD پشتیبانی می‌کنند و اغلب قطعات تخصصی یا بطور کل اغلب سرورهای پرقدرت فقط با پردازنده‌های Intel می‌توانند در دسترس باشند.
سرورهای HPE Proliant DX که در کل همان سری‌های DL و Apollo می‌باشند با این تفاوت که بصورت پیش فرض برروی آن‌ها سیستم عامل Nutanix نصب می‌باشد و با قطعات محدود عرضه می‌شوند و بخاطر شرایط خاص فروش آن‌ها و عدم استفاده از این سیستم عامل وارد بازار کشورمان نمی‌شود.

کدام سرور اچ پی مناسب کسب و کار شماست ؟

با توجه به نیاز روزافزون سازمان‌ها و شرکت‌ها اعم از بزرگ تا کوچک، اهمیت خرید سرور HP، به شدت احساس می‌گردد. بسته به حجم کاری و نوع سرویس‌دهی سازمان، مدل سرور انتخاب می‌گردد و این انتخاب منوط به دانستن دقیق نیازها و نوع فعالیت آن سازمان دارد، لذا باید راه حل مناسبی برای انتخاب ارائه گردد تا بهترین عملکرد و کارائی حاصل گردد. در ادامه از پاسخ به سوالات ذیل می‌توان به این مهم تا حدود زیادی دست پیدا کرد:

اگر کمتر از 15 نفر باشند توصیه می‌گردد به سوالات گروه الف  پاسخ داده و راهنمائی نوشته شده را دنبال بفرمائید. در غیر اینصورت کاربران ما از 15 نفر بیشتر بوده و توصیه می‌گردد پرسش و پاسخ‌های گروه ب را بررسی نموده تا در زمان مشاوره بتوانید به همبندی دقیق‌تری برای سرور مورد نیاز خود دست یابید

گروه الف

 1. آیا مجازی سازی صورت می‌گیرد؟
  در صورت مثبت بودن پاسخ، تعداد هسته‌های پردازشگر انتخابی می‌بایست از رنج 6 الی 8 عدد باشد، حداقل رم نصب شده 16GB می‌باشد که می‌توان آنرا تا 32GB  نیز افزایش داد، توصیه می‌گردد از هاردهای SAS با دور بیش از 10K انتخاب گردد.
 2. آیا قصد بهره‌گیری از سرور به جهت اشتراک گذاری فایل را دارید؟
بلی، در وضعیت اشتراک گذاری فایل‌ها من الجمله NAS، وضعیت I/O (ورودی/خروجی) هارد با حداقل 16 گیگ حافظه برای سیستم را باید مورد توجه قرار داد.
 1. آیا از سرور به عنوان Backup استفاده می‌گردد؟
در صورت مثبت بودن جواب، در این وضعیت، سیستم با حداقل 16 گیگ حافظه (رم) و هاردهای SATA یا SAS با 7200RPM توصیه می‌گردد.
 1. آیا برای پایگاه داده استفاده خواهد شد؟
پایگاه‌های داده، نیاز به پردازشگری با فرکانس و تعداد هسته بالاتر، برای سهولت در گزارش‌گیری و محاسبات خواهند داشت، حداقل 16GB حافظه به همراه هارد درایو با حداقل دور 10K مورد توجه باید باشد.
 1. آیا به فصد راه‌اندازی وب سرور نیاز به خرید دارید؟
بلی، در این انتخاب نیاز به توجه به I/O هارد و میزان حافظه (رم) خواهیم داشت، I/O بالاتر یعنی هر چقدر RPM، هارد درایو ما بیشتر باشد سرعت دسترسی به اطلاعات بیشتر خواهد بود، البته قوانین ذخیر‌ه‌سازهای SSD از این قانون مستثنی خواهند بود، حداقل رم نصب شده نیز 16 گیگابایت باید باشد.
در موارد کلی که تعداد مشتریان آنلاین از 20  نفر تجاوز نکند میتوان از سری سرورهای اچ پی ML100 و DL100  با تنوع در همبندی قطعات با توجه به نوع بهره‌برداری استفاده نمود.

گروه ب

 1. آیا مجازی سازی صورت می‌گیرد؟
اگر پاسختان مثبت می‌باشد در این حالت شما باید از پردازشگرهائی که  بیش از 10 هسته‌اند استفاده کنید، که در مدل سرورهایی از قبیل DL380 Gen10 به ازای هر پردازنده تا 28 هسته می‌توانید داشته باشید و همچنین قابلیت استفاده همزمان از دو پردازنده را نیز دارا می‌باشند که نتیجآ توان کاری  برروی پردازنده‌ها تقسیم می­شود، حداقل رم مورد نیاز 64 گیگ می‌باشد که تا 1.54ترابایت برای هر پردازنده هم قابل افزایش خواهد بود. درصورت استفاده از دو پردازنده می‌بایست که چیدمان رم‌ها بین آنها به طور مساوی انجام گیرد، و همچنین  بهتر است از درایوهائی با سرعت 10K یا 15K و یا حتی SSDهای اینترپرایز استفاده شود.
 1. آیا قصد بهره‌گیری از سرور به جهت اشتراک­ گذاری فایل را دارید؟
اگر باز هم پاسخ شما مثبت هست در این خصوص وضعیت I/O هارد باید مورد توجه قرار گیرد تا بهترین  نوع انتخاب شود و همچنین توصیه می‌شود حداقل 128گیگ رم تهیه شود.
 1. آیا از سرور به عنوان Backup استفاده می‌گردد؟
زمانی که به این سوال پاسخ مثبت می‌دهید، پس نیاز به فضای ذخیره­سازی مطرح می‌باشد و نه سرعت  درایو که در این حالت می‌توان از هاردهائی تا ظرفیت 16 ترابایت هم استفاده کرد باز هم توصیه می‌شود حداقل از 64گیگ رم استفاده شود.
 1. آیا برای پایگاه داده استفاده خواهد شد؟
بلی، در این مواقع بهتر است از دو پردازشگر با تعداد هسته بالا که متناسب با پایگاه داده و تعداد نفرات آنلاین هست استفاده گردد و استفاده از حداقل 128گیگ رم، و هاردهائی با سرعت 15k بهره برد، در این صورت سرور بهترین عملکرد را برای شما بهمراه خواهد داشت.
 1. آیا به قصد راه‌اندازی وب سرور نیاز به خرید دارید؟
بلی، در این حالت بر اساس نوع کارکرد سرویس‌دهی وب سرور می‌توان از انواع پردازنده­ها استفاده گردد، فقط پیشنهاد می­شود که استفاده از هاردها با سرعت 15K  و حداقل رم 128 گیگ حتما مورد توجه  قرار‌گیرد تا بهترین کارائی را برای ما داشته باشد.
انتخاب یکی از انواع پیکربندی­های سرورهای سری DL380 or DL360 و ML350 از نسل 10 جز بهترین گزینه­های موجود خواهد بود تا حداکثر کارائی حاصل گردد
قطعاً پاسخگویی دقیق که مورد لزوم خواننده محترم باشد از حوصلۀ این مقاله خارج است لذا تقاضا می‌گردد به جهت اخذ مدل دقیق و مناسب سرور برای آن مجموعه محترم با تیم فروش شرکت جاده ابریشم رایانه تماس حاصل نمائید.
شرکت جاده ابریشم رایانه با کسب مجوزهای لازم و با دارا بودن گواهی رتبه بندی از شورای عالی انفورماتیک و عضو نظام صنفی رایانه‌ای و با بهره‌گیری از نیروهای متخصص و کارآمد در سال 1384 فعالیت خود را در زمینه ارائه خدمات فنی و مهندسی در واحدهای فناوری اطلاعات، شبکه‌های رایانه‌ای، مراکز داده(Data Center) ، ذخیره‌سازی اطلاعات تحت شبکه، تأمین تجهیزات ارائه گارانتی اصلی و خدمات پس از فروش مشهورترین نام‌های تجاری دنیا ( EMC, Cisco, Dell-Sonicwall, HPE) تحت نام گارانتی ابریشم را آغاز نمود.
اگر کمتر از 15 نفر باشند توصیه می‌گردد به سوالات گروه الف  پاسخ داده و راهنمائی نوشته شده را دنبال بفرمائید. در غیر اینصورت کاربران ما از 15 نفر بیشتر بوده و توصیه می‌گردد پرسش و پاسخ‌های گروه ب را بررسی نموده تا در زمان مشاوره بتوانید به همبندی دقیق‌تری برای سرور مورد نیاز خود دست یابید

بخشی از فعالیت‌های شرکت به شرح ذیل می‌باشد:

 • مشاوره، طراحی، نظارت و اجرای پروژه‌های حوزه فناوری اطلاعات
 • مشاوره، طراحی، نظارت و اجرای مراکزداده (Data Centers)
 • مشاوره و ارائه راهکارهای جامع ذخیره‌‌سازی اطلاعات
 • مشاوره، طراحی، نظارت و اجرای جامع بستر امن ارتباطات
 • مشاوره، طراحی، نظارت و اجرای شبکه‌های WAN و LAN
 • مشاوره، طراحی، نظارت و اجرای مجازی‌سازی
 • فروش محصولات شرکت اچ پي در بخشهای سرور ، ذخيره‌سازها و تجهیزات پشتیبان‌گیری
 • فروش و خدمات پس از فروش محصولات Cisco
 • تامین و توزیع قطعات یدکی اصلی سرورها و استوریج‌های اچ پی و ای ام سی
 • فروش تجهیزات ذخيره‌ساز Dell-EMC
 • برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه درباره شرکت رجوع کنید
سرور اچ پی
شرکت جاده ابریشم رایانه
تخصص ما مشاوره ، طراحی ، اجرا و فروش محصولات اچ پی می باشد
سایت‌های شرکت
jarco.ir
وبلاگ‌هایی که مقالات علمی و فنی شرکت در آن قرار گرفته استhttp://iranhpe.com,

logo-samandehi

با سلام من پشتیبانی مای اچ پی ای هستم چطور میتونم کمکتون کنم ؟ اگر سوالی دارید و مانیستیم درخواستتان را برای ایمیل زیر بفرستید support@myhpe.ir

در واتس آپ با ما در ارتباط باشید
Close and go back to page

Search