شنبه تا چهارشنبه : 9:00 - 17:30
پنجشنبه : 9:00 - 13:00
خیابان صابونچی - ایازی - پلاک19
Address

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

نحوه آپدیت فریم ورهای قطعات مختلف سرورهای اچ پی با SPP

 

 

Firmware فریمور چیست؟

برنامه نرم ‌افزاری است که در چیپ حافظه ROM قرار می‌گیرد. این چیپ، یا روی بورد سیستم قرار دارد یا روی کنترلر. Firmware در واقع مسئول رفتارهای سیستم در زمانی است که سیستم را روشن می‌کنیم. مثلا وظیفه فریمور سرور است که کنترل سرور را به سیستم‌عامل برساند.

در برخی موارد معادل Firmware را میان افزار می‌نامند اما این معادل درست نیست زیرا میان افزار واسط برنامه‌نویسی است. اما فریمور چیست؟ برنامه نرم افزاری یا مجموعه دستورات برنامه نویسی شده روی سخت افزار است. سفت افزاری و فریمور دستورات لازم برای اینکه دستگاه چگونه با دیگر اجزا و سخت افزارهای کامپیوتر ارتباط برقرار کند را ارایه می‌دهد. اما سوال اینجاست که چطور نرم افزار روی سخت افزار برنامه نویسی می‌شود؟ Firmware معمولا روی فلش رام Flash ROM دستگاه ذخیره می‌شود. رام حافظه فقط خواندنی است اما فلش رام را می‌توان پاک کرد و دوباره روی آن نوشت چون اساسا نوعی فلش مموری است.

به فریموری که روی بورد سیستمی سرور قرار دارد، System ROM یا BIOS می‌گوییم و به فریموری که روی دیگر قطعات سخت افزاری سرور قرار دارد، Option ROM.
 

firmware update چیست؟

در برخی سخت افزارها لازم است فریمور را آپدیت کنیم مانند فریمور هارد. آپدیت فریمور باعث می‌شود سخت افزار با سیستم عامل جدید بتواند کار کند. یا مثلاً تولید کنندگان CD درایوها و DVD داریوها، آپدیت هایی ارایه می‌دهند تا درایوها مدیا راسریعتر بخوانند. هدف از ارایه Firmware Update، ممکن است حتی افزایش کارایی و بهره‌وری سیستم باشد.

آپدیت فریمورها معمولا در وب سایت های تولیدکنندگان و در قسمت پشتیبانی و دانلود firmware است. اغلب موارد، آپدیت و به روز نگه داشتن فریمور ضروری نیست اما ایده خوبی است. اما اگر Firmware Update مشغول آپدیت Firmware است، توجه داشته باشید که این کار کامل انجام شود زیرا اگر فریمور دستگاه شناسایی نشود، دستگاه کار نمی‌کند.

معمولا آپدیت های فریموری برای تعمیر باگ ها و یا قابلیت های جدید ارایه می‌شود.

در سرورهای پرولیانت، برای موارد زیر، فریمورهایی وجود دارد که قابل آپدیت شدن هستند.

  • هارد درایو ها
  • کنترلر Smart Array
  • Remote Insight Lights-Out Edition (RILOE)
  • Remote Insight Lights-Out Edition II (RILOE II)
  • Integrated Lights-Out (iLO)

چرا باید فریمور سرور را آپدیت کنیم؟

آنچه که در آپدیت فریمور سرور (کاری که به آن Flashing the ROM هم گفته می‌شود) مهم است این است که باید فریمور را به عنوان بخشی از برنامه نگهداری سرور بدانیم. به علاوه، چک کردن آپدیت‌های فریموری خاص در کنار آپدیت‌های معمولی و منظم، کمک می‌کند تا عملکرد سرور همواره به صورت بهینه باقی بماند.

این آپدیت‌ها هر چندماه یکبار و با عنوان SPP یا (HPE Service Pack for Proliant) برای سرورهای پرولیانت ارائه می‌شود و با دانلود و آپدیت توسط آن آخرین فریمور یا درایور برای تمام قطعات ساپورت شده سرورها بروز می‌شود ( از جمله فریمور Bios, UEFI, NIC, Smart Array, HDD, SSDs, iLO و غیره ) ضمناً می‌توان فریمور قطعه‌ای خاص را از سایت HP دانلود و مستقیم فقط آن قطعه را آپدیت کرد. لازم به ذکر است آپدیت Intelligent Provisioning داخل SPP نمی‌باشد و باید آخرین نسخه آن را با انتخاب نسل سرور (G8 به بعد) دانلود کرده و بصورت جداگانه بروز نمائید.

بیشتر مشکلاتی که باعث می‌شوند قطعه‌ی سخت افزاری محصولی را تعویض کنید، با آپدیت فریمور قابل پیشگیری و یا اصلاح است. شرکت HPE پیشنهاد می‌کند قبل از تعویض قطعه، ابتدا آپدیت فریمور آن را چک کنید. طبق آماری که اچ پی ارایه داده، تقریبا بین ۳۰ تا ۳۵ درصد قطعات درست کار می‌کنند و فقط نیاز به آپدیت فریمور دارند. پس اگر در فرآیند عیب یابی، فریمور را آپدیت کنید، زمان Downtime سرور، و زمان لازم برای تعویض قطعه (شامل برداشتن، ارسال به مرکز گارانتی و نصب مجدد) حذف می‌شود.

پیشنهاد HPE این است که برای قطعاتی که روی سرور‌ها نصب شده‌اند، آپدیت فریمور را چک کنید، هر زمان که آپدیتی برای System ROM یا هر کدام از قطعات فراهم بود، آپدیت را انجام دهید. این کار تضمین می‌کند همواره سیستم با مولفه‌هایی کار می‌کند که جدیدترین آپدیت‌ها را دارند.

 HPE ISS Engineeringبر اهمیت بروزرسانی منظم فریمور تاکید می‌کند تا اطمینان حاصل شود که سرورهای پرولیانت، بهینه کار می‌کنند و سیستم و داده‌های آن در رویدادهای سخت افزاری و نرم افزاری Critical، کمتر آسیب می‌بینند.

 

شرکت جاده ابریشم رایانه
تخصص ما مشاوره ، طراحی ، اجرا و فروش محصولات اچ پی می باشد
سایت‌های شرکت
jarco.ir
وبلاگ‌هایی که مقالات علمی و فنی شرکت در آن قرار گرفته استhttp://iranhpe.com,

logo-samandehi

با سلام من پشتیبانی مای اچ پی ای هستم چطور میتونم کمکتون کنم ؟ اگر سوالی دارید و مانیستیم درخواستتان را برای ایمیل زیر بفرستید support@myhpe.ir

در واتس آپ با ما در ارتباط باشید
Close and go back to page

Search