شنبه تا چهارشنبه : 9:00 - 17:30
پنجشنبه : 9:00 - 13:00
خیابان صابونچی - ایازی - پلاک19
Address

راهنمای خرید سرور اچ پی (خرید سرور HP)

امروزه نمی‌توان نقش سرورهای HP و ذخیره‌سازها در ارتقای امنیت اطلاعات و تأثیر بسزای آن‌ها در افزایش سرعت کارکرد کسب وکارهای کوچک و متوسط را کتمان نمود. نیازهای متعدد و مختلفی مانند ضرورت به اشتراک‌گذاری منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مجموعه بین کارکنان، از به اشتراک‌گذاری چاپگرها و اینترنت تا فایل‌ها و فولدرها و ایجاد سطوح مختلف دسترسی بین ایشان و چندین و چند نیاز دیگر، سبب شده است تا فروش سرور HP و خرید سرور HP در سازمان‌های بزرگ، شرکت‌ها و کسب‌ و کارهای کوچک و متوسط افزایش پیدا کند. با این وجود در حال حاضر در کشور ما، استفاده از کامپیوترهای شخصی به عنوان سرور در کسب‌ و کارهای کوچک بسیار رایج است
در شبکه‌های کوچک و یا بزرگ هر سازمانی، Server ها به دلیل ویژگی های بسیار و قدرت پردازش بالا در انجام پردازش‌های سنگین، نقش حیاتی ای در محافظت از داده ها و اطلاعات مهم دارند.
در این میان، کمپانی HPE ( Packard Enterprise Hewlett ) که به اختصار HP نامیده می شود، توانسته است با طراحی و عرضۀ سرور های با کیفیت، جایگاه اول را از آن خود کند.
راهنمای خرید سرور اچ پی

چه کسب و کارهایی به سرور نیاز دارند؟

قبل از بحث در مورد خرید سرور HP باید بدانیم که ، امروزه با رشد فناوری و تکنولوژی، بازار و صنعت رنگ و بوی تازه ای به خود گرفته است، و آنچه که مسلم است این است که این بازار، دیگر آن بازار سنتی و قدیمی نیست و نیاز به وجود المان هایی که نشانه پیشرفت و تکنولوژی، و همینطور سرعت بخشیدن به کارها باشند، در کلیه کسانی که بخواهند در این بازار فعالیت کنند احساس می شود. در ابتدا استفاده از یک شبکه سازمانی با استفاده از سرور ها، سوئیچ ها و زیر ساخت شبکه شاید صرفا مختص به شرکت هایی می شد که کسب و کار مرتبط با رایانه، و همینطور فناوری اطلاعات دارند. اما امروزه میتوان دید وجود سرور ها و شبکه هایی حتی با اندازه های بسیار کوچک در هر کسب و کاری، از واحد های تولیدی و صنعتی و یا حتی شرکت های تجاری کوچک، به صورت محسوسی لازم است، و در صورت عدم وجود، جای خالی آن ها به شدت احساس می شود.
سرورهای اچ پی بخش جدایی ناپذیر از برنامه رشد هر شرکتی هستند. سرورها یک سرمایه گذاری حیاتی هستند که در واقع می‌توانند ارزشی برای مشاغل در هر اندازه‌ای فراهم کنند.

تجارت بزرگ

سرورها بخش مهمی از زیرساخت‌های فناوری تجاری بزرگ هستند. آنها فایل‌ها و برنامه‌ها را ذخیره می‌کنند، میزبان وب‌سایت‌ها و پایگاه‌های داده بزرگ هستند، دسترسی از راه دور را برای کارمندان امکان‌پذیر می‌کنند، بارهای کاری حیاتی را مدیریت می‌کنند، حجم عظیمی از داده‌ها را به‌طور مؤثر و سریع پردازش می‌کنند، منابع مقیاس‌پذیر را ارائه می‌دهند و اجازه رشد و گسترش کسب‌وکار را می‌دهند. بدون آنها، عملیات فناوری اطلاعات و پروژه‌های مهم سازمان متوقف می شود.

ارائه دهندگان هاستینگ

ارائه دهندگان هاست انواع مختلفی از خدمات را ارائه می‌دهند، مانند میزبانی سرور برای وب سایت‌ها، برنامه‌های کاربردی وب و تجاری، و سرورهای پست الکترونیکی، میزبانی سرور اختصاصی، سرورهای مجازی، میزبانی ابری، میزبانی مدیریت شده و بسیاری از راه حل‌های میزبانی دیگر. ارائه دهندگان هاستینگ می‌توانند سرورها را در مرکز داده یا زیرساخت DC خود قرار دهند و خدماتی را به مشتریان خود ارائه دهند.

استارت آپ ها

سرورها اساسا برای ذخیره و دسترسی به داده‌ها و اجرای برنامه‌های مختلف استفاده می‌شوند. آنها تبادل داده‌ها را تسهیل می‌‌کنند، که اساس تقریباً همه برنامه های فناوری اطلاعات در مشاغل است. برای شروع، استارت‌آپ‌ها بسته به نیازشان می‌توانند از یک یا چند سرور استفاده کنند. بیشتر آنها سرورهای ابری را انتخاب می کنند، زیرا بودجه کمی دارند. آنها با افزایش و گسترش کسب و کار و تعداد بازدیدکنندگان، سرورهای فیزیکی بیشتری به دست می آورند.

کسب و کار کوچک

اگرچه نیاز به خرید سرور HP  کسب و کار کوچک امروزه متقاضی کمتری دارد، به‌خصوص که گزینه‌های ذخیره‌سازی ابری و پشتیبان گیری آنلاین در دسترس تر و غنی‌تر می‌شوند. بااین‌حال، دلایلی برای استفاده از سرور فیزیکی در مقابل سرورهای ابری وجود دارد که ما را مجاب می‌کند که از آن‌ها استفاده کنیم. این دلایل شامل موارد زیر است:
امنیت
امنیت یک دلیل کلیدی برای انتخاب یک سرور کوچک برای کسب‌وکار در مقابل سروهای ابری است. اگرچه سرورهای ابری معمولاً دارای طیف وسیعی از ویژگی‌های امنیتی هستند، اما همچنان باید داده‌ها را از طریق اینترنت منتقل کنید که این یک تهدید محسوب می‌شود. اگر داده‌های حساسی دارید که فقط به‌صورت داخلی استفاده می‌شوند، منطقی‌تر است که آن داده‌ها را به‌صورت محلی روی سرور خود ذخیره کنید.
فضای قابل‌گسترش
سرورهای تجاری فیزیکی همچنین به شما این امکان را می‌دهند که در صورت نیاز فضای ذخیره‌سازی خود را به‌سرعت گسترش دهید و همچنین این داده‌ها را به فضای ذخیره‌سازی اضافی منتقل کنید. این امر به‌ویژه در صورتی مهم است که کسب و کار شما با فایل‌های بسیار بزرگ سروکار دارد. اجاره فضای بزرگ در سرورهای ابری ممکن است در بلندت مدت چندین برابر نسبت به ذخیره‌سازی محلی هزینه در برداشته باشد.
هزینه
خرید سرورهای فیزیکی یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است و شما مجبور نیستید هرساله یا هرماه پلن های خود را برای اجاره یک سرور شارژ کنید. اگرچه ممکن است که بار اول هزینه کمی بیشتر بپردازید اما این سرمایه‌گذاری همیشگی است و شما صاحب سرور خود خواهید شد. این کار در بلندمدت یک سرمایه‌گذاری است.

برای انجام چه کارهایی نیاز به خرید سرور داریم

همانطور که در بالا گفته شد، سرورها بخش مهمی از زیرساخت فناوری اطلاعات هر شرکتی هستند و بدون آنها، وظایف روزمره یک تجارت قابل تصور نیست.

عملیات روزانه

علاوه بر به اشتراک گذاری منابع و فعال کردن تبادل داده‌ها، سرور به انجام بسیاری از عملیات ضروری روزانه یک تجارت کمک می‌کند. بسته به وظایفی که برای کسب و کار انجام می‌دهد به انواع مختلفی طبقه بندی می‌شود. شما می‌توانید مشخصات اجزای سرور را بر اساس عملکردهایی که انجام می‌دهد انتخاب کنید.

سرور فایل

یک سرور فایل، فایل‌ها و برنامه‌های داده را ذخیره می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد بین کاربران یا مشتریان متصل به اشتراک گذاشته شوند. مانند یک درایو دیسک از راه دور عمل می‌کند و از ذخیره سازی متمرکز استفاده می‌کند، که می‌تواند توسط همه مشتریان مجاز قابل دسترسی باشد. برای یک سرور فایل با کارایی بالا، چندین درایو با قابلیت تعویض و گزینه های RAID نرم افزاری یا سخت افزاری قابل تنظیم را در اجزاء انتخاب کنید. یک CPU کم مصرف می تواند به خوبی کار کند.

میزبانی وب

یک سرور میزبانی وب برای میزبانی وب سایت‌ها یا برنامه‌های کاربردی وب استفاده می‌شود و آنها را قادر می‌سازد تا برای کاربران از طریق اینترنت در دسترس باشند. وب سرور می‌تواند از فضای ذخیره سازی بزرگ و در نتیجه چندین وب سایت پشتیبانی کند. برای داشتن یک سرور میزبانی وب موثر، افزونگی سخت افزار به ویژه برای میزبانی وب سایت‌های تجارت الکترونیک ضروری است. افزایش ظرفیت رم سرور عملکرد خوبی را ارائه می دهد.

سرور پست الکترونیکی

عملکرد سرور پست الکترونیکی دریافت ایمیل‌های دریافتی از کاربران محلی و فرستنده‌های راه دور و ارسال ایمیل های خروجی برای تحویل است. اگر خدمات ایمیل را با یک سرور ایمیل ارائه می‌کنید، اجزای سرور ایده آلی که به آن نیاز دارید، چندین درایو و تجهیزات RAID سخت افزاری/نرم افزاری است. پردازنده ممکن است یک پردازنده پرقدرت نباشد.

ذخیره سازی داده‌ها

مانند سرور فایل، سرور ذخیره سازی برای ذخیره، دسترسی و مدیریت امن داده ها، فایل ها و خدمات آنلاین استفاده می شود. این سرور برای ذخیره و دسترسی به مقادیر کوچک تا عظیم داده از طریق اینترنت یا شبکه مشترک ساخته شده است. یک سرور ذخیره سازی درایوهای متعدد در سرور می توانند درایوهای ذخیره سازی قدرتمند را برای برآورده کردن نیازهای ذخیره سازی بالا به هم متصل کنند.

ISP

ارائه دهندگان سرور اینترنت (ISP) از چندین سرور استفاده می کنند که هر کدام دارای یک پروتکل اینترنتی جداگانه (IP) هستند. روتر بسته‌های داده را به یک سرور خاص می‌فرستد که سپس درخواست را رسیدگی می‌کند و پس از ذخیره داده ها، پاسخی را برای مشتری ارسال می کند. یک سرور با قابلیت مجازی سازی برای ارائه احراز هویت برای دامنه ها خوب است.

انواع سرور

یکی از عواملی که در انتخاب فاکتور سرور نقش مهمی ایفا می‌کند «فضای فیزیکی» است. کدام سرور به بهترین وجه در فضایی که دارید جا می شود؟ ممکن است صاحب یک دفتر کوچک، یک سازمان بزرگ با فضای کافی یا یک مرکز داده باشید. بر اساس فضای فیزیکی خود، می‌توانید سرورهایی را برای کسب و کار خود، از دسته سرورها ، سرورهای رکمونت ، سرورهای ایستاده و بلید سرورها انتخاب کنید

سرورهای ایستاده (سرور ML )

سرورهای ایستاده (سرور ML )

یک سرور ایستاده (سرورهای ML یا تاور) را می‌توان به تنهایی در موقعیت عمودی قرار داد. این چنین ساخته شده است، داخل یک کابینت عمودی، به عنوان یک سرور مستقل. بنابراین، می توانید آن را روی میز خود قرار دهید. سرورهای ML فضای زیادی را اشغال می‌کنند و به مانیتورها، ماوس‌ها و کیبوردهای جداگانه نیاز دارند و از این رو شامل کابل کشی زیادی نیز می شوند. اگر سازمان شما فضای فیزیکی زیادی در دسترس دارد، می توانید به سراغ سرورهای ایستاده یا Tower بروید. اکثر سرورهای ایستاده نیز برای نصب رک در نظر گرفته شده اند.

اطلاعات بیشتر
رک سرور ( سرور DL)

رک سرور ( سرور DL)

رک سرور سروری است که در یک رک نصب شده است. هر رک می تواند چندین سرور را که یکی بالای دیگری روی هم چیده شده اند سوار کند. سرورهای Rack می‌توانند 1U، 2U، 3U یا 4U باشند که در آن U ارتفاع سرورهای rackmount است. آنها سرورهای قدرتمندی هستند و برای میزبانی برنامه های پیشرفته استفاده می شوند. آنها یک منظره رایج در مراکز داده هستند که از چندین قفسه سرور و کابینت تشکیل شده اند. بنابراین، اگر می‌خواهید قدرت چندین سرور را یکپارچه کنید یا تجهیزات فناوری اطلاعات اضافی داشته باشید که باید روی رک نیز نصب شوند، سرورهای رک ایده‌آل هستند. سرورهای Rackmount که از نزدیک در یک رک قرار گرفته اند، آسان تر به هم متصل می‌شوند و امکان دسترسی به مزایای شبکه قدرتمندتر را فراهم می کنند. آنها همچنین به شما کمک می کنند از برنامه هایی بهره مند شوید که می‌توانند وظایف خاصی را به سرورهای مختلف واگذار کنند.

اطلاعات بیشتر
سرورهای بلید

سرورهای بلید

سرور Blade یک سرور فشرده با چگالی بالا است. دارای طراحی Modular است که برای حداقل استفاده از فضای فیزیکی و انرژی تنظیم شده است. برای توزیع و مدیریت داده ها در شبکه ای از رایانه‌ها با عمل به عنوان یک کانال در بین رایانه‌ها، سیستم ها و برنامه ها استفاده می شود. این به شما امکان می دهد چندین سرور را در یک سیستم شاسی یا تیغه بزرگ برای عملکرد بیشتر و گسترش در مقیاس بزرگتر قرار دهید. از این رو آنها به عنوان پلت فرم محاسباتی همگرا شناخته می شوند.

کدام برند را انتخاب کنید

با ظهور زیرساخت ها و خدمات مبتنی بر ابر، روند خرید سرور در سال های اخیر تغییر کرده است. با این حال، سرورهای فیزیکی مورد تقاضای مراکز داده و بیشتر بارهای کاری برای عملیات در محل هستند تا از مزایای کنترل، امنیت، تعادل هزینه، دسترسی و مدیریت داده ها، مجموعه مهارت های نیروی کار، و یکپارچه سازی فرآیندهای تجاری بهره مند شوند

سرورهای دل (Dell)

سرورهای دل (Dell)

مجموعه سرورهای Dell EMC شامل خط تولید سرور معروف PowerEdge (PE) آنها است. این برند در طول سال‌های متفاوت انواع مختلفی از سرورهای PE را معرفی کرده است. Dell طیف گسترده‌ای از کدها و خانواده محصولات را تحت نام تجاری PE ارائه می‌‌دهند. همه سرورهای Dell در یک نسل، با وجود بسته‌بندی‌های مختلف، دارای چیپست‌های ثابت هستند. این به آنها اجازه می‌دهند تا مجموعه ای از درایورها را برای همه سرورها داشته باشند.
سرورهای اچ پی HPE

سرورهای اچ پی HPE

اچ پی ای در بین پنج شرکت برتر سرور در سراسر جهان قرار دارد. این برند راه حل های قدرتمند سرور سازمانی را برای انواع کسب و کارها (با اندازه مختلف) ارائه می دهد. سبد سرورهای آنها طیف عظیمی از محصولات را ارائه می دهد که با فناوری های پیشرفته و پرسرعت عرضه می شوند و می توانند نیازهای همه مشاغل را برآورده کنند. در میان سرورهای اچ پی، خانواده ProLiant محبوب ترین گزینه هستند و هر چند ثانیه یک سرور ProLiant به فروش می رسد.

HPE

اچ پی ای در بین پنج شرکت برتر سرور در سراسر جهان قرار دارد. این برند راه حل های قدرتمند سرور سازمانی را برای انواع کسب و کارها (با اندازه مختلف) ارائه می دهد. سبد سرورهای آن‌ها طیف عظیمی از محصولات را ارائه می‌دهد که با فناوری‌های پیشرفته و پرسرعت عرضه می شوند و می‌توانند نیازهای همه مشاغل را برآورده کنند. در میان سرورهای اچ پی، خانواده ProLiant محبوب ترین گزینه هستند و هر چند ثانیه یک سرور ProLiant به فروش می رسد.

انواع سرور HP

سرورهای HPE ProLiant بر اساس فرم فاکتور خود در خطوط تولید مختلفی عرضه می شوند که بر اساس پیکربندی پردازنده به چندین سری تقسیم می شوند.
 • ML (Modular Line) دارای سرورهای مبتنی بر تاور است که قابلیت تبدیل به رکمونت را دارند.
 • DL (Density Line) متشکل از سرورهای همه منظوره رکمونت است.
 • BL (Blade Line) شامل سرورهای Blade در HP BladeSystem است.
 • SL (Scalable Line) دارای مدل های مبتنی بر رکمونت برای محیط های دیتاسنتر است.
 • SY (Synergy Line) دارای سرورهای بلید یا تیغه است.
 • خط تولید MicroServer سرورهای مقرون به صرفه ای را برای مشاغل کوچک و خانگی و محاسبات لبه ای (edge computing) ارائه می دهد.
 • خط Apollo سرورهای بهینه شده از نظر تراکم را برای محیط های کوچک و HPC به ارمغان می آورد.
 • HPE Integrity مجموعه ای از سرورهایی است که بر پایه پردازنده های Itanium ساخته شده اند. این سری دارای سرورهای رده پایین، میان رده و رده بالا می باشد.

مزایای سرورهای اچ پی

جدیدترین سرورهای هوشمند HPE ProLiant به شما این امکان را می دهد که از نظر محاسباتی، سرورهای کسب و کار خود را دوباره ارتقاء دهید. اندازه کسب و کار شما هرچه باشد، همیشه سرور HPE ProLiant را پیدا خواهید کرد که برای برآورده کردن نیازهای مشتری و کسب و کار شما ایده آل است، حتی اگر منابع فناوری، پول و زمان محدودی دارید باز هم گزینه‌ای برای شما وجود دارد. این سرورها مزایای زیادی را ارائه می دهند.
سرورهای ProLiant محاسبات مناسب برای بارهای کاری خاص را از نظر اقتصادی به شما ارائه می دهند. آنها انعطاف پذیری را ارائه می دهند در حالی که ظرفیت ذخیره سازی و محاسبات بیشتری را فراهم می‌کنند.
 • آنها انرژی محاسباتی و فضای فیزیکی کمتری استفاده می کنند.
 • آنها به شما کمک می کنند تا با حافظه سریعتر، محاسبات و عملکرد ورودی/خروجی، نتایج کسب و کار را تسریع کنید.
 • آنها عملکرد شبکه و ذخیره سازی را افزایش می دهند، و با تاخیر کمتر همراه هستند.
 • این سرورها برای مدیریت طیف وسیعی از حجم کاری، از جمله وب، تجزیه و تحلیل، زیرساخت فناوری اطلاعات، همکاری، برنامه های کاربردی تجاری، بیگ دیتاها و غیره ساخته شده اند.

مشاوره خرید سرور HP

HPE یک نام شناخته شده در صنعت سرور است که سابقه ای چشمگیر در خلق ایده های جدید از فناوری دارد و به طور مداوم سرورهای خود را با فشرده سازی بیشتر در ابعاد و اندازه های کوچکتر طراحی می کند.
شرکت اچ پی به جرات یکی از مهم ترین شرکت های حوزه فناوری است که در زمینه های مختلفی همچون تولید سرور فعالیت می کند.  سرورهای اچ پی به دلیل کیفیت بالا، به روز بودن و همچنین امنیت بالا، همواره موردتوجه کاربران و کسب و کارهای مختلف قرار گرفته اند.
راز محبوبیت سرور HP که باعث شده امروزه یکی از پرطرفدارترین سرورهای جهان باشد، توجه به نیاز کاربران در مقیاس های مختلف از کاربران معمولی گرفته تا شرکت های بزرگ و تجارت های موفق است. سرورهای اچ پی با تنوع بالا در مدل و قیمت، همان ‌چیزی هستند که کاربران معمولی، سازمان ‌ها و شرکت ‌های مختلف می توانند به راحتی یکی از آن ها را انتخاب و خریداری نمایند.

منظور از نسل سرور HP چیست؟

اولین نکته در راهنمای خرید سرور اچ پی اطلاع از مفهوم نسل است. شرکت HPE نیز همچون بسیاری از برندهای معتبر دنیا، برای محصولات خود، نسل مشخص می کند. به طور مثال عبارت G9 یا Gen9 نشان دهنده نسل (Generation) 9 از محصولات این شرکت است.
شاید جالب باشد که بدانید که نسل های مختلف سرور اچ پی حتی نسل های قدیمی تر، هنوز منسوخ نشده اند و همچنان در میان کاربران کاربرد دارند.
تفاوت اصلی میان نسل های مختلف سرورهای HP، پشتیبانی از پردازنده یا CPU است. طبیعتا تفاوت در پردازنده، با تفاوت در مقدار و مدل حافظه RAM همراه خواهد بود.
نسل های مختلف سرورهای اچ پی شامل:
 • سرور اچ پی نسل G5
 • سرور اچ پی نسل G6
 • سرور اچ پی نسل G7
 • سرور اچ پی نسل G8
 • سرور اچ پی نسل G8
 • سرور اچ پی نسل G10
نسل 10 جدیدترین سرور اچ پی است که مسلما قیمت بالاتری نیز دارد و نیازهای کاربران را به طور حرفه ای برطرف خواهد کرد.

ویزگی‌های سرورهای اچ پی

ویژگی‌ های مهم سرور اچ پی که باعث شده امروزه در کشور ایران نیز مورد استقبال کاربران قرار گیرد، عبارت است از:
 • ذخیره‌ سازی اطلاعات با امنیت بسیار بالا
 • مدیریت آسان سرور (حتی کنترل از راه دور)
 • سازگاری سرورهای اچ پی با حافظه‌ های NVDIMM و LRDIMM
 • امکان استفاده از حداکثر کارآیی
 • کارآیی بالا
 • توسعه ‌پذیری
 • انعطاف‌پذیری
 • پیکربندی، نصب و راه‌ اندازی سرور با تکنولوژی ILO
 • قابلیت تطبیق بالای‌ تجهیزات سخت ‌افزاری سرور با نرم ‌افزارهای مختلف
 • امکان استفاده از ویژگی‌ های پیشرفته همچون کانتینر‌ها، مجازی ‌سازی، هوش مصنوعی، API‌ های شبکه ‌ای و پردازش های ابری
 • دارا بودن ویژگی High Reliability جهت جلوگیری از خاموش شدن سرور
 • تنوع بالای سخت افزاری متناسب با بودجه خریداران

اجزای سرورهای اچ پی

شاسی یا مادر بورد

از اصلی ترین قطعات سرور HP مادر بردها هستند. مادر بردها قلب سرورها بوده و اجزای سرور را به صورت مدار به هم متصل می کنند. مادر بردها میزان رم، نوع CPU و تعداد هارد دیسک هایی که می توانند به سرور متصل شوند را تعیین می کنند. هر مادربرد برای پشتیبانی از نوع خاصی از پردازنده طراحی شده است. مادربرد از اسلات هایی مانند PCIe یا سوکت های CPU پشتیبانی می کند.
برخی از مادربردهای سرور دارای دو یا چند اسلات یا سوکت برای نگهداری دو یا چند CPU هستند. مجموعه‌ای از اسلات‌ها مانند PCIe را برای مجموعه‌ای از دستگاه‌های توسعه‌دهنده، مانند آداپتورهای شبکه یا گرافیک ارائه می‌دهد. رابط ذخیره سازی چسبیده(SATA) یا Serial Attached SCSI (SAS) یک اتصال مرکزی است که به تمام دستگاه های خارجی متصل می شود.
مادربرد سرور اچ پی

پردازنده سرور

مهمترین بخش سرور پردازنده آن است که باید با توجه به کاربری و تعداد سرورهای مجازی که می‌خواهیم از آن بگیریم، انتخاب شود. مواردی مانند تعداد هسته، تکنولوژی Hyperthreading، مقدار کش، نرخ انتقال اطلاعات، مقدار و نوع و سرعت رم و حافظه ای که پشتیبانی می‌کند، نوع و ظرفیت هارد، همگی مواردی است که باید در انتخاب پردازنده مناسب در نظر گرفته شود.
پردازنده‌هایی که دو غول تولید CPU مخصوص سرورها تولید می‌کنند سی پی یو های اینتل زئون و AMD EPYC است. با توجه به پیشرفت‌هایی که هر روز در این عرصه وجود دارد، روز به روز سرعت و تکنولوژی‌های پیشرفته‌تری در زمینه تولید پردازنده شاهد هستیم. مثلا سی پی یو های اینتل Xeon که امنیت و سرعت بسیار بالایی دارند، در دو نسل و چهار سری پلاتینوم و گلد و سیلور و برونز ارایه شده‌اند.
Image
Image

هیت سینک CPU

وظیفه هیت سینک دور کردن هوای گرم تولید شده در دستگاه است که این کار را با افزایش سطح کاری دستگاه انجام می‌دهد و باعث حرکت هوا با دمای کمتر در قطعه و دستگاه می‌شود. هیت سیک ها انواع محتلفی دارند اما منظور ما از هیت سینک در اینجا هیت سینک پردازنده است که کار خنک کردن CPU را انجام می‌دهد. Heatsink برای انتقال گرما باید سطح مناسبی با CPU داشته باشد و بین آنها خمیر سیلیکون به میزان مناسب استفاده شود.

رم سرور اچ پی

رم های سروری با رم های دسکتاپی متفاوت هستند. مهمترین تفاوت آنها در این است که رم سرور از تکنولوژی ECC پشتیبانی می‌کند که برای تشخیص خطا استفاده می‌شود. به این دلیل کمی کندتر و گران‌تر هستند. Advanced Error Detection و Advanced Fault Resiliency هم تکنولوژی‌های دیگر در رم های سروری است.
انواع رم هایی که در سرورها استفاده می‌شود عبارتند از:
 • UDIMM: رم های UnBuffered برق کمی مصرف می‌کنند در نتیجه پاور کمی لازم دارند و ظرفیت کمی هم دارند.
 • RDIMM: رم های Registered قطعه‌ای به نام رجیستر دارند که وظیفه دریافت سیگنال های کنترلی و آدرس دهی و کلاک را دارد. پس به جای رجیستر کردن، مستقیم روی DRAM می‌نویسد.
 • LRDIMM: رم های Load Reduced رجیستر ندارند و به جای آن از بافر استفاده می‌کنند. دیتا قبل از DRAM در بافر قرار می‌گیرد و از آنجا روی DRAM نوشته می‌شود. علاوه بر سیگنال‌هایی که RDIMM دارد، Data Line هم ذخیره می‌کند. هدف از طراحی LRDIMM، افزایش سرعت و ظرفیت است.
 • NVDIMM: حافظه دائمی و پایداری است که به منظور دستیابی به پایداری ذخیره‌سازی هاردها در رم‌ها طراحی شده و داده ها در رم با سرعت و به مدت بیشتری روی DRAM ذخیره می‌شوند.
هر یک از این رم ها سرعت و ظرفیت و کاربرد و ساختار خاص خود را دارد.
رم سرور اچ پی

هارد سرور اچ پی

رسانه ذخیره سازی اطلاعات را عموما با نام هارد می‌شناسیم اما معمولا به دو دسته هارد های HDD و درایوهای SSD تقسیم می‌شوند که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند.
HDDها دارای دیسک های گردانی هستند که به همراه دیگر قطعات هارد، دیتا را روی Plate هایشان ذخیره می‌کنند. به دلیل ماهیت مکانیکی که دارند عمر و سرعت کمتری نسبت به SSD ها دارند اما در عوض با قیمت کمتری قابل خرید هستند.HDD ها بر اساس حجم کاری رده بالا و متوسط و پایین، امکانات و قیمت‌های مختلفی دارند. مثلا انواع رده پایین HDD ها دارای کمترین هزینه به ازای هر گیگ هستند، سپس هارد‌های SAS/SATA 7.2K در رده متوسط و در نهایت SAS 15K & 10K در رده انترپرایزی قیمت بالاتری دارند.
اینترفیس‌های SAS و SATA در هارد ها بیانگر سرعت و پهنای باندی است که هارد فراهم می‌کند. به دلیل تفاوت در تکنولوژی به کار رفته در آنها، SATA  غالبا از SAS ارازن‌تر و کندتر است.
SSD نسبت به HDD ها دارای توان عملیاتی و سرعت بالاتری هستند و مصرف برق و زمان تاخیر کمتری دارند.SSD ها در قالب SFF 2.5 یا LFF 3.5 قابل تهیه هستند. غیر ازSSD های معمولی، SSD های ۲.۵ اینچی NVMe PCIe  و یا M.2 SSD از انواع SSD ها هستند.
از نظر کاربری، SSD را به Read Intensive SSD و Write Intensive SSD و ترکیبی از هر دو (Mixed Use) تقسیم می‌کنیم که اولی از بین سه نوع، ارزان‌ترین SSD است. SSD ها از نظر تکنولوژی هم انواعی چون MLC و SLC و TLC دارند.
هارد سرور اچ پی

باتری سرور

باتری رید کنترلر در سرورهایی مثل سرور hp وجود دارد و باعث می‌شود در کنترلرها، در صورت قطع برق، برق cache، تامین و اطلاعات آن روی فلش ذخیره شود بدین ترتیب با قطع برق، داده‌ها از بین نمی‌رود. باتری سرور همچنین وظیفه برق‌رسانی به رم های NVDIMM را دارد.

کنترلر RAID

وظیفه کنترلر RAID در هارد درایوها این است که بین هارد با CPU و سیستم عامل ارتباط برقرار کند. سرورها هم رید نرم افزاری و هم رید سخت افزاری را پشتیبانی می‌کنند. از جمله اجزای تشکیل دهنده رید کنترلر، پردازنده و Cache و درایو است. تغییر در همین اجزا باعث رده‌بندی رید کنترلر و تفاوت در قیمتشان می‌شود. مثلا در رده انترپرایزی، رید کنترلر از رمزگذاری پشتیبانی می‌کند. توجه کنید چه ریدی روی مادربرد سرورتان پشتیبانی می‌شود.

منبع تغذیه

منبع تغذیه وظیفه برق رسانی به اجزای نصب شده روی مادربرد سرور را دارد. Power Supply برای تبدیل برق AC به برق DC استفاده می‌شود تا بین قطعات مختلف سرور توزیع شود. بر اساس برق مصرفی این قطعات، باید توان و ولتاژ مناسبی برای پاور سرور انتخاب کنید. منبع تغذیه باید ریسک کمی در خرابی داشته باشند و کم‌مصرف و باکیفیت باشد.
برخی سرورها از دو یا چند پاور با هدف افزونگی پشتیبانی می‌کنند. هر منبع تغذیه این قابلیت را دارد که به تنهایی نیز برق سرور را تامین کند و اگر یک پاورساپلای خراب شود، وجود منبع تغذیه دوم باعث می‌شود سرور بدون DownTime و خاموشی به کارش ادامه دهد خصوصا که با ویژگی هات پلاگ نیازی به خاموش کردن سرور برای تعویض پاور نیست.
در انتخاب منبع تغذیه مناسب باید به راندمان منبع تغذیه توجه کنیم. مثلا راندمان ۹۲ و ۹۴ و ۹۶ درصدی در پاورهای سرور hp با مدل‌های Titanium و Platinum و Gold وجود دارد،

کارت شبکه سرور

برای برقراری ارتباط بین کامپیوتر و شبکه نیاز به رابطی داریم که کارت شبکه نام دارد. با کارت شبکه می‌توان دستگاه‌ها را با هم و به شبکه وصل کرد. اجزای مهم کارت شبکه شامل پردازنده و مموری و EEPROM و باس است. کارت شبکه بنا به نوع شبکه‌ای که قرار است در آن استفاده شوند متفاوت هستند. تعداد پورت و پهنای باند و سرعتی که انواع کارت شبکه ارایه می‌دهد متفاوت است.

فن و خنک کننده سرور

به طور کلی فن از موتور و تیغه‌هایی تشکیل شده که کار اصلی آن جابجایی هوا است. نتیجه آن خنک شدن محیط اطراف آن و کنترل گرما است. هر چه گرمای تولید شده توسط سرور بیشتر باشد، فن‌های بیشتر و قویتری لازم داریم.
اسلات های افزونه سرور
تعداد اسلات افزونه در سرور میزان ارتقاپذیری سرور را مشخص می‌کند. اینکه چه تعداد و چه نوع کارتی می‌توان روی سرور نصب کرد بستگی به نوع و تعداد اسلات های افزونه سرور دارد مثلا چه کارت شبکه یا کارت گرافیکی می‌توان روی سرور نصب کرد. این ویژگی تا حدودی می‌تواند رده سرور را برای ما مشخص کند مثلا سروری با ۱ یا ۳ یا ۹ یا ۱۶ اسلات، رده‌های متفاوتی دارند.

نصب و راه اندازی سرور HP

پس از خرید سرور اچ پی متناسب با نیازهای خود، نصب و راه اندازی سرور HP مهم ترین قدم برای استفاده بهینه از سرور است.
سرورهای برند اچ پی از لحاظ استاندارهای بین المللی، رتبه بالایی دارند. امروزه این سرورها بر روی تمام دستگاه های ضروری و مهم در کل دنیا مورد استفاده قرار می گیرند و عملکرد بالایی دارند.
نصب سرور HP شامل راه اندازی سرور و تمامی قطعات سخت افزاری همچون Memory، HDD یا SSD، CPU، Power و ... می باشد. همچنین خدمات فنی اعم از اسمبل نمودن قطعات، RAID هاردها، نصب سیستم عامل و ... نیز از جمله عواملی است که در هنگام نصب و راه اندازی سرور اچ پی باید مورد توجه قرار گیرد.

پشتیبانی سرور HP بعد از گارانتی

تعمیر و نگهداری منظم برای سرور و قطعات آن مورد نیاز است تا به راحتی کار کند و عملکرد مطلوب را ارائه دهد. پس از اتمام دوره گارانتی، سازنده یا فروشنده سرور و قطعات یدکی آن همچنان می توانند از طریق قرارداد نگهداری سالانه  از آنها مراقبت کنند. خدمات با قیمت ثابت سالانه ارائه می شود. این قرارداد  تضمین می کند که سرور شما 24/7 به خوبی کار می کند زیرا هر گونه مشکل سخت افزاری یا نرم افزاری به راحتی برطرف می شود.

گارانتی سرور HP

گارانتی، تضمینی حقوقی برای خریدار و بخشی از قرارداد فروش است که تضمین می‌کند سرور، هر یک از اجزای آن یا خدمات مربوطه عاری از ایراد است. گارانتی مختص یک دوره زمانی است، مانند گارانتی سازنده به مدت سه سال یا ضمانت فروشنده برای یک سال. در صورتی که محصول یا خدمات در طول دوره گارانتی از کار بیفتد، امکان تعمیر یا تعویض را فراهم می کند، اغلب بدون هزینه.

چرا پشتیبانی سرور توسط شرکت جاده ابریشم رایانه؟

فروش سرور اچ پی شرکت جاده ابریشم رایانه طی سالیان زیاد  خود را به عنوان یک سازمان قابل اعتماد برای ارائه بهترین سرورها و لوازم یدکی معتبر و خدمات با کیفیت بالا به مشتریان خود معرفی کرده است. ما برای مشتریان خود ارزش قائل هستیم و قصد داریم با آنها روابط بلندمدت ایجاد کنیم. برای آن، ما مطمئن می شویم که همیشه بهترین محصولات، خدمات و پشتیبانی را از ما دریافت می کنید.

مشاوره خرید سرور اچ پی پیش از فروش سرورهای اچ پی

تیم جاده ابریشم رایانه، چه در بخش فروش و چه در بخش پشتیبانی، همیشه مشتاق ارائه انواع کمک و پشتیبانی به شما است. رضایت شما سرلوحه اهداف ماست. بنابراین، اگر شما هر گونه سوال، نگرانی، یا سردرگم هستید که کدام سرور اچ پی برای کسب و کار شما مناسب است، فقط با ما صحبت کنید. تیم متخصص ما برای راهنمایی شما در مورد تمام محصولات ما و کمک به شما در انتخاب بهترین ها بر اساس نیازهای تجاری خود، راهنمایی قبل از فروش ارائه می دهد.
شرکت جاده ابریشم رایانه
تخصص ما مشاوره ، طراحی ، اجرا و فروش محصولات اچ پی می باشد
سایت‌های شرکت
jarco.ir
وبلاگ‌هایی که مقالات علمی و فنی شرکت در آن قرار گرفته استhttp://iranhpe.com,

logo-samandehi

با سلام من پشتیبانی مای اچ پی ای هستم چطور میتونم کمکتون کنم ؟ اگر سوالی دارید و مانیستیم درخواستتان را برای ایمیل زیر بفرستید support@myhpe.ir

در واتس آپ با ما در ارتباط باشید
Close and go back to page

Search